HABER
 /  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Haber
Başkan Sarıkurt: Çorlu´da Angus Çiftliği İstemiyoruz!
Orjinal Resim

Çorlu Belediyesi 2022 yılı kasım ayı olağan meclis toplantısında konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt Çorlu’da kurulması ihtimali bulunan angus çiftliği kararı hakkında meclis üyelerine çağrıda bulundu.

Meclis toplantısında tüm meclis üyelerine Çorlu’da bir kez daha faaliyete geçirilmek istenilen angus çiftliği hakkında önemli açıklamalarda bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Çorlu’da 2014 yılında yapılan ama tepkiler ve canlı hayvan ithalatı ile ilgili politikaların etkisiyle işlemez hâle gelen hayvancılık tesisinde bugünlerde yeniden hareketlilik gözlemliyoruz. 8 yıl önce kurulan angus çiftliği, yaydığı koku ile çevredeki köy ve mahalleleri yaşanmaz hâle getirmişti. 8 yıl sonra bugün ‘angus sorunu’ ne yazık ki tekrar gündemde.

Neden mi? 160 bin metrekarelik açık ve kapalı barınak alanlarından oluşan ve yıllardır boş duran dev tesisin kiralama yoluyla tekrar işletilmeye başlanması ile birlikte 148 bin 500 kg/gün büyükbaş gübresi, 56 bin 250 kg/gün küçükbaş gübresi üreteceği öngörülmektedir. Daha önce birçok defa bu tür dev hayvan depolarından çevreye verilen zararı yaşamış bir kent olan Çorlu’da ne böyle bir zararı ne de bu hayvan çiftliğinin sebep olacağı kötü kokuyu istemiyoruz. Çorlu’da ne angus çiftliği ne de angus kokusu istemiyoruz!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) kararı ile ilgili halkın bilgilendirilmesi amacıyla 3 Kasım 2022 Perşembe günü, saat 11.00’de Şahbaz Mahallemizdeki mahalle kahvehanesinde gerçekleştirilecek toplantıda açıklama yapılacaktır.

Şehrimiz için çok önemli olan bu toplantıya belediyemiz, Çorlu Kent Konseyi, Trakya Platformu, Tekirdağ Barosu, meslek odaları, çevreye duyarlı sivil toplum kuruluşları katılacaktır. Herkesi toplantıya katılmaya ve düşüncelerimizi dile getirmeye çağırıyorum!” dedi.

Sosyal medya hesaplarından da duyuru yayınlayan Başkan Sarıkurt, Çorlulu vatandaşlara 3 Kasım 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek toplantıya katılmaları konusunda çağrıda bulundu.

Oluşturulma Tarihi :  2.11.2022 16:10:43
Okuma Sayısı : 1030
Fotoğraflar